10 viktima çdo minutë nga Covid në botë

Shënohen 14480 humbje jete në 24 orë

Më shumë se 10 persona çdo minutë humbën jetën nga koronavirusi në mbarë botën në 24 orët e fundit, teksa u shënuan 14,480 viktima. Situata më e vështirë paraqitet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat vijojnë të përballen me një numër të lartë të vdekjeve ditore si pasojë e pandemisë së Covid-19. Autoritetet shëndetësore amerikane raportuan për afro 3500 viktima dhe mbi 126 mijë infektime ditore.

Meksika po ashtu është kthyer në ditët e fundit në një vatër të nxehtë të pandemisë. Sipas të dhënave zyrtare të autoriteteve shëndetësore, afro 1600 persona e humbën betejën me virusin në 24 orët e fundit.

Ndërkohë që Europa po përballet me situata të ndryshme sa I përket përhapjes së virusit. Kështu, Spanja dhe Franca shënuan një përkeqësim të situatës së infektimeve, teksa raportuan një rritje të ndjeshme të rasteve të reja.

Në Britaninë e Madhe numri i infektimeve ditore shënoi gjithashtu një rënie, por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për jetët e humbura, ku u shënuan më shumë se 1 mijë viktima.

Me një situatë më të qetë po përballet Gjermania, ku edhe në këtë 24 orësh infektimet dhe vdekjet ditore shënuan sërish rënie.

Leave a Reply