Alvini 11 vjeçar lirohet nga kampi kurd, gati kthimi në Itali

Alvin Berisha është liruar nga kampi famëkeq i Al Hol në Siri.

“La Republica” shkruan se 11 vjecari, I lindur në në Lecco të Italisë nga dy prindër shqiptarë është nxjerre nga kampi falë punës së organizatave humanitare “Kryqi i Kuq” “Gjysmëhëna e Kuqe”.

Bëhet fjalë për një operacion të madh ndërkombëtar, thonë mediat italiane, me përfshirjen edhe në autoriteteve italiane dhe qeverisë shqiptare.

Mengjesin e kësaj të enjte, Alvini është dërguar në kufirin mes Libanit dhe Sirisë. Ai pritet që të mbërrijë në kryeqytetin Beirut të Libanit për të marrë avionin drejt Romës.

Leave a Reply