Helmimi i liderit të opozitës ruse me novichok/ Gilmore: Një akt terrorizmi i brendshëm

Ambasadori i SHBA-ve në OSBE, James Gilmore e konsideroi një akt terrorizmi të brendshëm kundër qytetarëve helmimin me noviçok të liderit të opozitës ruse, Aleksi Navalni.

Ai shprehet se është i befasuar nga deklaratat e përfaqësuesve rusë se është një lloj konspiracioni nga agjencitë perëndimore të zbulimit.

SHBA i bëri thirrje Moskës që të dënohen të gjithë ata që e kanë kryer këtë krim, si dhe të gjenden porositësit, me argumentin se familja e Navalnit dhe populli rus meritojnë hetim të plote dhe transparencë për këtë rast.

Leave a Reply