Komisioneri për Zgjerimin sot në Tiranë: Mbështetje për hapjen e negociatave

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi vjen sot për vizitë zyrtare në Tiranë, ku teme e diskutimit me lideret politik do të jetë procesi i anëtaresimi të Shqipërisë në BE.

Zyrtari i larte i Brukselit do të takohet me Presidentin Ilir Meta, kryetarin e parlamentit Gramoz  Ruçi, Kryeministrin Rama, dhe përfaqësues të opozitës.

Të mërkurën, ndalesen e parë në rajon ai e bëri në Shkup ku rikonfirmoi qëndrimin e Brukselit se Tirana dhe Shkupi janë gati për hapjen e negociatave të antarësimit.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin e qeverisë teknike, zyrtarin e lartë u shpreh optimist se do të arrihet një qëndrim pozitiv mes shteteve anetare deri në samitin e Zagrebit.

Leave a Reply