Kërcënohet me jetë kryeministrja e Zelandës së Re

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka pranuar mesazhe kërcënuese në rrjetet sociale.

Një imazh i një arme ju dërguar asaj dy ditë më parë me titullin, ‘ ju e keni radhën’.

Ato llogari të twitterit që dërguan imazhe të tilla, u mbyllën.

Pasi, të njëjtat ishin ngarkuar me fjalime të urrejtjes supremaciste anti-islamike, anti të bardhëve.

Një javë më parë, të paktën 50 myslimanë u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën kur një terrorist, i identifikuar si Brenton Tarrant (28), i lindur në Australi, hyri në xhamitë Al Noor dhe Linwood në Christchurch të Zelandës së Re dhe qëlloi mbi adhuruesit, duke përfshirë katër fëmijë më të vegjël se 18 vjeç.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *