DOSJA e ish Kryeprokurorit Adriatik Llalla: Blerje pronash nga vrasës dhe skema kriminale që e bëri miliarder (INVESTIGIMI)

Pas botimit të serisë së shkrimeve me prova dhe fakte rreth jetës superluksoze të familjes së ish Kryeprokurorit të Shqipërisë Adriatik Lalla, “Alpenews.al” nis nga sot serinë e botimit të një dosje të re e të errët të bëmave të tij.

Një dosje brenda së cilës me prova dhe dokumenta, do të shihni se si ish kreu i Organit të Prokurorisë së Shqipërisë ka hyrë në afera të errëta biznesi me personazhe të njohur të botës së krimit.

Njëri prej tyre është arrestuar përsëri vetem pak ditë më parë (javën e kaluar). Adriatik Llalla ka qenë Kryeprokuror dhe do të shihni se si një i akuzuar për vrasje, plagosje dhe armëmbajtje pa leje pas kërkesës së prokurorisë, merr një dënim qesharak nga gjykata. Ai ka bërë biznes pronash me Adriatik Llallën.

Ka qene ky arrestim dhe raporti “special” i ketij personazhi me ish Prokurorin e Pergjithshem, ai qe siç do ta shihni nepermjet dokumentave, e çoi redaksine tone drejt zbulimit hapa pas hapi te nje skeme të errët të zbatuar prej tij, që e kanë bërë ish Kryeprokurorin e Shqipërisë më pas, miliarder.

Provat dhe faktet tona, do te hedhin drite konkretisht mbi aktivitetin e erret dhe veprimet flagarante nga ana e z. Llalla. Ne kete menyre, publiku shqiptar do të ketë mundësinë që të njihet me një megaskandal me përmasa të pazakonta.

Keto prova dhe fakte pritet qe ta çojne Adriatik Llallën perveç te tjerash, ne ndjekje penale duke plotesuar te gjithe kuadrin per ta akuzuar atë per shperdorim detyre, abuzim me postin dhe funksionin, mosdeklarim e fshehje pasurie dhe pastrim te produkteve te vepres penale.

Keto dokumenta, jane pjese e megadosjes qe po pergatitet per të zyrtarizuar procedimin penal ne ngarkim te tij, pas vendimit te Sekretarit Amerikan te Shtetit Rex Tillerson qe i ndaloi hyrjen ne SHBA, familjes se ish Kryeprokurorit Llalla, nen motivazionin per perfshirjen e tij ne afera te medha korrupsioni gjate kohes se ushtrimit te detyres.

Pas pak nis seria e parë e botimit të dosjes se ish Prokurorit te Pergjithshem Adriatik Lalla.

Alpenews.al 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *