I vrau rreth 50 veta në xhami, terroristi australian tregon pse e kreu sulmin

Australiani 28-vjeçar, Brenton Tarrant, terroristi i cili vrau mbi 40 veta në një xhami në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, e ka përshkruar veten si një “burrë të zakonshëm të bardhë”, i cili është frymëzuar nga vrasësi serik norvegjez, Anders Behring Breivik.

Terroristi, i cili e filmoi veten duke sulmuar një xhami në Christchurch, ka thënë se ka origjinë skoceze, irlandeze dhe angleze.

“Kam lexuar shkrimet e Dylann Roof dhe shumë të tjerëve, por me të vërtetë jam inspiruar nga Breivik” ka thënë ai para kryerjes së sulmit terrorist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *