Presidenti palestinez refuzon telefonatën e Trump para publikimit të “Marrëveshjes së Shekullit”

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas ka refuzuar një kërkesë të Presidentit të SHBA Donald Trump për të zhvilluar një bisedë telefonike, tha një zyrtar të hënën, raporton Agjencia turke e lajmeve Anadolu. Trump e bëri kërkesën disa ditë më parë, tha zyrtari, i cili kërkoi të mos emërohej për shkak të kufizimeve për të folur në media. Javën e kaluar, Shtëpia e Bardhë njoftoi se Trump do të takohet të martën me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe rivalin e tij zgjedhor Benny Gantz, i cili kryeson Partinë centristiane “Blu dhe Bardhë”.

Ata do të diskutojnë perspektivat e marrëveshjes së tij të diskutueshme të paqes në Lindjen e Mesme, të quajtur “Marrëveshja e Shekullit”. Abbas ka njoftuar në disa raste refuzimin e tij për të pranuar planin e SHBA, pasi nuk adreson çështjet e Jeruzalemit, refugjatëve dhe kufijve. Kanali 12 dhe 13 i Izraelit ka thënë se plani i Trump do të njohë sovranitetin e Izraelit mbi pothuajse të gjitha vendbanimet në Bregun Perëndimor të okupuar, të cilat janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar. Kjo do të lëvizte në mënyrë efektive kufirin e Izraelit të njohur nga SH.B.A. më tej në lindje në territorin palestinez dhe sovraniteti i Izraelit do të njihej në të gjithë Jeruzalemin, të cilin palestinezët e kërkojnë si kryeqytetin e shtetit të tyre të ardhshëm.

Plani gjithashtu do të njohë një shtet palestinez të demilitarizuar në një kohë të mëvonshme raportohet, por zyrtarët palestinezë nuk kanë shumë gjasa ta pranojnë planin, për të cilin Kanali 12 tha se do të kërkojë gjithashtu çarmatimin e Hamasit dhe njohjen palestineze të Jeruzalemit si kryeqytetin e Izraelit. Nëse plani zbulohet këtë javë, ai do të vinte në një kohë që Trump përballet me hetimin në Senat, ndërsa parlamenti i Izraelit voton për imunitetin e mundshëm për Netanyahun./Oranews/

Leave a Reply