Protesta të dhunshme në Athinë e Selanik

Studentët protestuan  mbrëmjen e të enjtes në Athinë, Selanik dhe disa qytete të tjera greke duke kërkuar kushte të sigurta për zhvillimin e mësimit në mesin e pandemisë, si dhe një zgjidhje për të shmangur përdorimin e maskës.

Demonstruesit tentuan të sulmojnë parlamentin dhe u përplasën ashpër me forcat e policisë.

Autoritetet përdorën gaz lotsjellës si dhe mjete të tjera për të shpërndarë turmat.

Protestuesit kërkojnë uljen e numrit të studentëve në klasa, nga 25 të shkojë në 15 dhe të hiqet detyrimi për të mbajtur maskën.

Ata gjithashtu duan më tepër staf  për dezinfektimin e ambienteve të shkollave dhe transport falas e të sigurt për nxënësit, më tepër staf mësimor si dhe testime masive dhe të përsëritura të mbuluara nga shteti.

Protestës që vijoi edhe këtë të premte, edhe i janë bashkuar edhe prindër si dhe dhjetëra punonjës shëndetësorë.

Leave a Reply