SHBA-ja dërgon përforcime shtesë në Siri, pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rritur praninë e saj ushtarake në Siri pasi një numër përleshjesh me forcat ruse “rriten tensionet” në vend.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, zyrtarët amerikanë thanë se gjashtë Automjete Luftarake Bradley dhe rreth 100 trupa ishin pjesë e vendosjes në Sirinë veri-lindore.

Incidentet midis forcave amerikane dhe ruse që patrullojnë atë pjesë të vendit janë përshkallëzuar këtë vit.

Kapiteni i Marinës Amerikane, Bill Urban, tha se masa do të “garantojë sigurinë e forcave të Koalicionit”.

Ai shtoi se, krahas automjeteve luftarake, të cilat ishin vendosur në Kuvajt, SHBA do të vendoste gjithashtu një “radar Sentinel” dhe do të rrisë “frekuencën e patrullave të luftëtarëve amerikanë mbi forcat amerikane”.

“Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë konflikt me ndonjë komb tjetër në Siri, por do të mbrojnë forcat e Koalicionit nëse është e nevojshme”, citohet të ketë thënë Urban, një zëdhënës i Komandës Qendrore të SHBA-së në një deklaratë të premten.

Z. Urban nuk e përmendi Rusinë me emër, por një deklaratë e veçantë nga një zyrtar amerikan, raportuar së pari nga NBC News, ishte “më i theksuar”, shkruan BBC.

“Këto veprime dhe përforcime janë një sinjal i qartë për Rusinë që t’i përmbahet proceseve të ndërsjellta të konfliktit për të shmangur veprimet joprofesionale, të pasigurta dhe provokuese në veri-lindje të Sirisë”, tha zyrtari i paemëruar i SHBA-së.

Leave a Reply