Basha citon eurodeputetit McAllister: Dritë jeshile të kushtëzuar për Shqipërinë

Kreu demokrat Lulzim Basha ka shprehur mirënjohje për mbështetjen që Partitë Popullore Europiane I kanë dhënë Shqipërisë dhe shqiptarëve për çelejn e negociatave.

Në një postim në Facebook, Basha teksa ka cituar eurodeputetin David McAllister I cili ka deklaruar se zgjidhja me e mirë e Këshillit Europian duhet të ishte e ngjashme me rezolutën e Bundesëtagut gjerman, shprehet se intertesi më I madh i Shqipërisë është hapja e negociatave.

“Hapja e negociatave është interesi më i madh i Shqipërisë sepse do të sjellë një mbikëqyrje të shtuar nga BE për ndarjen e politikës nga krimi, zgjedhje të lira dhe të ndershme, barazi para ligjit dhe fund pandëshkueshmërisë. Rruga e vetme përpara është përmbushja e kushteve të vendosura nga Bundestagu gjerman. 9 kushtet e Bundestagut janë udhërrëfyesi i daljes nga kriza dhe i afrimit të Shqipërisë me BE. Mirënjohje familjes tonë politike Partisë Popullore Europiane për mbështetjen që i jep Shqipërisë dhe shqiptarëve.”

https://scontent.fskp2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/p843x403/71886880_2704053012979196_265742026174103552_o.jpg?_nc_cat=100&_nc_oc=AQlEHl3zwg2Lbf3q1KkztPGcv5O_efWMfKbElzTPcuNJfePRYHc_pnsxgux6NA0jQno&_nc_ht=scontent.fskp2-1.fna&oh=90e730f3b4707d85fa7bda8f0af3be89&oe=5E636771

Leave a Reply