Japonia aktivizon ushtrinë për të përballuar pasojat e tajfunit

Japonia ka vendosur në dispozicion mijëra trupa ushtarake dhe punëtorë shpëtimi pas stuhisë Hagibis që vrau të paktën 23 persona.

Cikloni më shkatërrimtar i 6 dekadave të fundit goditi të shtunën kryeqytetin japonez me erëra deri 20 kilometra në orë, duke lëvizur drejt veriut i shoqëruar me përmbytje dhe rrëshqitje tokash.

Shtatëmbëdhjetë persona janë zhdukur nga stuhia, tha transmetuesi publik NHK.

Në prefekturën qendrore Nagano, uji rrethoi trenat e famshëm të plumbave në Japoni ndërsa helikopterët rrënuan banorët e bllokuar nga çatitë.

Autoritetet njoftojnë se janë mobilizuar rreth 27 mijë trupa ushtarake dhe të ndihmës së shpejtë.

Tajfuni Hagibis tani është dobësuar në një ciklon ekstratropikal dhe po lëviz jashtë territorit të Japonisë.

Në një mbledhje kabineti në fundjavë, kryeministri Shinzo Abe ngushëlloi familjet e viktimave dhe premtoi angazhim ndërqeveritar për dëmet.

Fatkeqësia e fundit natyrore vjen një muaj pasi vendi provoi forcën shkatërruese të një tjetër tajfuni, i cili ka lënë pas rreth 30 mijë shtëpi të të tjera të dëmtuara.

Leave a Reply