Shpërthejnë protestat në Armeni/ Turma mësyn ndërtesën e qeverisë

Grupe protestuesish armenë kanë mësyrë ndërtesën e qeverisë në kryeqytetin e vendit, Jerevan me thirrjet për dorëheqjen e kryeministrit Nikol Pashinian. 

Pashinian është përballur me protesta në rritje, dhe thirrje nga opozita për dorëheqjen e tij, pas konfliktit gjashtë javor në mes të Azerbajxhanit dhe forcave etnike armene për rajonin e Nagorni-Karabakut një vit më parë. Zhvillimet e fundit vijnë pasi mijëra vetë morën pjesë në tubime masive anti-qeveritare, ndërsa nuk munguan dhe grumbullimet e mbështetësve të Pashinyan.

Protestat e rrugës pasuan atë që kryeministri e përshkroi si një tentative për grusht shteti pasi largimin e tij nga posti e kërkoi edhe ushtria. Pashinian firmosi marrëveshjen e armëpushimit të ndërmjetësuar nga Rusia, e cila i dha fund luftimeve 44-ditore për rajonin e Nagorni-Karabakut, ku forcat armene u përballën me  me humbje territoriale nga ushtria e Azerbajxhanit, e përkrahur nga Ankaraja Pashinian, aleanca e të cilit ka shumicën në parlament, ka refuzuar kërkesat e opozitës për zgjedhje të parakohshme dhe ka bërë thirrje për konsultime.

Kryeministri është detyruar të heqë dorë nga kontrolli i Nagorno-Karabakut dhe shtatë distrikteve të Azerbajxhanit, të cilat janë pushtuar nga forcat armene nga vitet e 1990-ta e ky vendim u kundërshtua me forcë nga shumë armenë.

Leave a Reply