Shqipëria bind ndaj Moldavisë, fitore me goleadë

Shqiperia u rikthye tek fitorja ne grupin H  te eliminatoreve të kampionatit europian.

Kuqezinjte fituan me rezultatin e thelle 4 me 0 ne transferte kunder Moldavise.

Nje sukses krejtesisht i merituar fale dominimit absolut ne loje nga minuta e pare deri ne te fundit.

Pa ia zbehur aspak meritat skuadres sone kombetare, duhet theksuar qe rivali qe patem perballe ne kete ndeshje ishte shume i dobet. Vetem dy tentativa nga te zotet e shtepise ishin shume pak perballe kuqezinjve.

Golat u shenuan nga Cikalleshi, Bare dhe Lorenc Trashi ne pjesen  pare, ku praktikisht ne te treja rastet shfrytezuam gabimet e mbrojtjes dhe portierit moldav.

Ne pjesen e dyte i gjithe dominimi u shperblye me nje tjeter gol, ne fund pas nje veprimi te bukur te Manajt.

Ps paraqitjes pozitive kunder turqise, edhe kjo sfide ndaj Moldavise konfirmoi rritjen e skuadres sone. Aktualisht jemi te 4 ne renditje me 12 pike, 3 me pak sesa Islanda qe mposhti Andoren. Nderkohe Franca dhe Turqia u ndane ne barazim 1 me 1.

Leave a Reply