6-vjeçarja nxirret nga rrënojat 7 orë pas bomba i vrau nënën dhe 4 vëllezërit e motrat

Një vajzë 6-vjeçare palestineze u shpëtua për mrekulli poshtë rrënojave të shtëpisë së saj të bombarduar nga një sulm i Izraelit. Ajo qëndroi 7 orë poshtë rrënojave dhe u gjet para se të lindte dielli.

Suzy Eshkuntana u zgjua e vetme një spital të Gazës pasi u shpëtua nën rrënoja nga sulmi që vrau në mënyrë tragjike nënën e saj dhe katër vëllezërit e motrat. Më pas ajo u ribashkua në spitalin Shifa me babanë e saj, Riyad, i cili gjithashtu po trajtohej për plagët e marra. Ai i kërkoi falje vajzës së tij që nuk ishte në gjendje që ta shpëtonte.

Riyad i tha asaj: Më fal, ti më kërkove që të vija tek ty, por unë nuk munda të vija.

Valët e sulmeve izraelite çuan numrin e të vdekurve në të paktën 212, ku 61 prej tyre kanë qenë fëmijë. Rreth 1,200 njerëz janë plagosur deri më tani në territorin palestinez. Deri në 10 izraelitë janë vrarë dhe 302 janë plagosur.

 

 

Leave a Reply