Arabia Saudite akuzon Iranin për ‘agresion ushtarak’

Princi i Kurorës së Arabisë Saudite Mohammed bin Salman ka akuzuar Iranin për akt “agresioni të drejtpërdrejtë ushtarak”, duke furnizuar me raketa rebelët në Jemen.

Ky “mund të konsiderohet një akt lufte”, citoi media shtetërore Princin duke i thënë Sekretarit të Jashtëm britanik Boris Johnson në një bisedë telefonike.

Të shtunën, një raketë balistike u kap pranë kryeqytetit saudit.

Irani mohon armatosjen e lëvizjes Houthi, e cila ka luftuar një koalicion të udhëhequr nga Saudite që mbështet qeverinë e Jemenit që nga viti 2015.

Ministri i Jashtëm Mohammad Javad Zarif tha se kërkesa e princit ishte “e rrezikshme”.

Media e lidhur me Houthi raportoi se rebelët kishin goditur një raketë balistike Burkan H2 në aeroportin ndërkombëtar King Khaled, i cili është 850 km nga kufiri i Jemenit dhe 11 km në veri-lindje të Rijadit, transmeton oranews.

Mbrojtja e raketave në Arabinë Saudite kapi raketën në fluturim, por disa fragmente ranë brenda zonës së aeroportit.

Human Rights Watch tha se nisja e një rakete drejt një aeroporti kryesisht civil ishte dukshëm një krim lufte.

Agjencia zyrtare e shtypit saudit njoftoi të martën se në thirrjen e tij telefonike me princin Mohammed, Xhonson “shprehu dënimin e tij për nisjen e raketës balistike nga militantët e grushtit të Houthit”.

“Nga ana e tij, princi i kurorës theksoi se përfshirja e regjimit iranian në furnizimin e milicive të Houthit me raketa konsiderohet një agresion i drejtpërdrejtë ushtarak nga regjimi iranian dhe mund të konsiderohet një akt lufte kundër Mbretërisë”, shtoi ai.

Zarif dënon “veprimet provokative” të Arabisë Saudite në telefonatën me Johnson, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Bahram Qassemi.

“Ai hodhi poshtë pretendimet e rreme dhe të rrezikshme të bëra nga zyrtarët sauditë dhe tha se ata janë kundër ligjit ndërkombëtar dhe Kartës së OKB”, shtoi Qassemi.

Leave a Reply