Daçiç zbulon planin e Macronit për çështjen e Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç ka zbuluar porosinë e marrë nga presidenti francez, Emmanuel Macron në lidhje me çështjen e Kosovës.

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç ka deklaruar se presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka thënë në New York se do të përfshihet në mënyrë aktive në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës pas zgjedhjeve parlamentare në Kosovë.

“Macron më ka thënë që t’ia përcjelli mesazhin presidentit Aleksandar Vuçiç se do të bëjë të gjitha që i ka premtuar gjatë vizitës në Beograd dhe se vetëm është duke pritur përfundimin e zgjedhjeve në Kosovë dhe në mënyrë aktive të përfshihet në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës”, deklaroi Daçiç për “Blic”, transmeton lajmi.net.

Daçiç ka thënë se Macron është ende me përshtypje të mira nga vizita e fundit në Serbi në mes të korrikut.

“Ai ka qenë aq i impresionuar sa që e ka njoftuar edhe gruan e tij. I ka thënë se si kishte kaluar, si kemi kënduar dhe se kurrë në asnjë vizitë në ndonjë tjetër shtet të huaj nuk kishte kaluar më mirë”, u shpreh Daçiç.

Leave a Reply