Drejtori i CIA-së u takua me liderin e talibanëve të hënën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Biden dërgoi kreun e CIA -s për t’u takuar me udhëheqësin e talibanëve të hënën në takimin diplomatik të nivelit më të lartë që kur grupi militant pushtoi kryeqytetin afgan, thanë dy burime amerikane për Reuters.

Drejtori i CIA -së William Burns u takua me udhëheqësin talibanë, Abdul Ghani Baradar në Kabul, tha një zyrtar amerikan dhe një burim i njohur me aktivitetet qeveritare të martën. Të dy folën në kushte anonimiteti.

Takimi erdhi ndërsa administrata e Biden evakuoi qytetarët amerikanë dhe aleatë të tjerë mes kaosit në aeroportin e Kabulit para afatit të 31 gushtit për t’u tërhequr.

Washington Post, duke cituar zyrtarë amerikanë që folën në kushte anonimiteti, raportoi fillimisht takimin.

Një përfaqësues i CIA -s tha se agjencia nuk kishte asnjë koment. Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj kërkesës për koment.

Biden javën e kaluar tha se trupat amerikane mund të qëndrojnë në Afganistan pas afatit javën e ardhshme në mënyrë që të evakuojnë amerikanët.

Të hënën, dy burime talibane i thanë Reuters se nuk do të zgjasë afatin për largimin e forcave perëndimore.

Leave a Reply