Dy tërmete të forta të tokës në Turqi

Dy lëkundje të forta të tokës janë regjistruar sërish këtë të martë në Turqi.

Raportohet se tërmetet kanë qënë më magnitudë 4.8 dhe 5.1 sipas shkalles rihter.

Epiqëndra e lëkundjeve të konsiderueshme të tokës këtë të martë ka qënë në Izmir dhe Manisa.

Ende nuk ka të dhëna për dëme material apo viktima, por mediat vendase raportuan panikun tek qytetaret te cilet  mbushen rruget.

Pak ditë më parë në tërmetin me magnitudë 6.8 sipas shkalles rihter që goditi lindjen e vendit, province Elazig humbën jetën 41 persona ndërsa mbi 1 mijë u plagosën.

Leave a Reply