Kina paralajmëron Japoninë: Po ndërhytë për Tajvanin, ju lëshojmë bomba bërthamore!

Kina kërcënoi të përdorë armët bërthamore nga Japonisë nëse ndërhyn në konfliktin me Tajvanin. Republika komuniste deklaroi se do t’i shpallë fqinjit të saj “luftë frontale” po u përshkallëzuan mosmarrëveshjet mbi ishullin, plani i pushtimit të të cilit nga Kina u bë publik në fillim të këtij muaji, bashkë me shpjegimin e detajuar sesi do të jetë mësymja e Pekinit një provokim i hapur ky që ka ngjallur jo pak shqetësim.

Presidenti kinez Xi Jingping është zotuar për një ribashkim të plotë me Tajvanin, pushtimi i të cilit mund të tërheq në konflikt edhe SHBA-në, që e ka me pakt mbrojtjen e tij. Aleatët rajonalë të Washingtonit si Koreja e Jugut, Japonia e Australia mund të përfshihen gjithashtu se bashku me forca të NATO-s.

Videoja e fundit, tregon qartë se zemërimi i Kinës po mbërrin pikën e vlimit. “Në 1964, kur bomba jonë e parë atomike u aktivizua me sukses, ne i premtuam botës se nuk do të përdorin armë nukleare, por kanë kaluar shumë dekada që prej atëherë, dhe situata ndërkombëtare sot ka ndryshuar në mënyrë dramatike”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze, Zhao Lijian, i cili shtoi se Pekini është i vendosur të mos lejojë askënd që të fusë hundët në çështjen e Tajvanit.

Leave a Reply