Konjufca: Shqipëria, krah Kosovës/ “Liberalizimi i vizave pritet të bëhet deri në fund të vitit”

Me të njëjtën kërkesë të një viti më parë kur në krah kishte Gramoz Ruçin, kryeparlamentari i Kosovës Glauk Konjufca doli nga takimi me homologen e tij shqiptare, Lindita Nikolla.

Tirana zyrtare të jetë në të njëjtën kornizë me Prishtinën ndaj Beogradit, që mbetet armiqësor tha kryeparlamentari i Kosovës.

Kërkesës së homologut të tij, Lindia Nikolla iu përgjigj me rezolutën e miratuar në parlament që i konsideron të pabaza akuzat për trafikim te organeve njerëzore nga ish udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Dhe të cilën në 12 tetor kryeministri Edi Rama do të prezantojë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Nga Tirana Glauk Konjufca tha se në fund të vitit pritet që për shqiptarët e Kosovës të hiqet regjimi i vizave. Po aq kryeparlamentarët diskutuan edhe për mbledhjen e përpashkët të dy kuvendeve në nëntor me rastin e 110 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë.

Leave a Reply