Kryeprokurori i ri, Paloka në Top Story: Rama synon kapjen e tij

Edi Paloka rikonfirmoi edhe në Top Story qëndrimin e Partisë Demokratike sa i takon zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm të Përkohshëm.
Duke komentuar deklaratën e ambasadorit amerikan, Donald Lu, Paloka thotë: “Nuk ka rëndësi fare kursi i përplasjes me ambasadorë, sepse ka ambasadorë që kanë dhënë mendime të ndryshme”.

Sipas Palokës, ajo që po ndodh sot nuk ka lidhje me përfundimin e mandatit të Adriatik Llallës.

“Ka një arsye pse me kaq urgjencë dhe nuk është mbarimi i mandatit të kryeprokurorit, por është këmbëngulja e Edi Ramës për ta marrë Prokurorin. Lidhet me ato që implikojnë njerëzit më të afërt të Edi Ramës. Praktikisht, Edi Rama kërkon të marrë prokurorin për të shpëtuar veten”, deklaroi ai.

Paloka thotë se emërimi i kryeprokurorit të ri, sipas propozimit të mazhorancës, shkel Kushtetutën.

“Sot kërkohet të vendoset një prokuror pa kaluar vettingun. Ky do të ishte fundi i gjithçkaje!”, tha ai.

Leave a Reply