Pamjet e krimit makabër në Buenos Aires – biznesmeni britanik ishte ndjekur dhe vrarë, shkaku i orës së tij të shtrenjtë

Një biznesmen britanik i shënjestruar dhe qëlluar për vdekje mund të ketë qenë ‘veçuar’ për një send kryesor që ai mbante, kanë supozuar autoritetet.

Sipas mediave të huaja, autoritetet e policisë në Buenos Aires thanë se “banda e madhe” që shënjestroi milionerin Matthew Gibbard, 50 vjeç, dhe të riun i cili ishte djali i të dashurës së tij Stefan Zone, 28 vjeç, ishin kriminel profesionistë.

Hetuesit thonë se shefi i kompanisë mund të ishte ndjekur shkaku i një ore të shtrenjtë dhe ishte ndjekur nga Aeroporti Ezeiza.

Ndryshe, mediat kanë treguar më shumë detaje mbi kriminelët pas vrasjes së tmerrshme të Z. Gibbard u shfaqën këtë mëngjes, dy ditë pas të shtënave fatale jashtë Faena Arts Hotel.

Po sipas mediave, katër burra tashmë janë arrestuar në bastisjen që çoi në sekuestrimin e disa automjeteve në një operacion në vazhdim për të kapur të dyshuar të tjerë.

Marcelo d’Alessandro, ministri i Sigurisë për Qytetin e Buenos Aires, konfirmoi: “Pasi kishim pamjet e kamerave të sigurisë të të shtënave jashtë hotelit, ne ishim në gjendje të identifikonim automjetet e përfshira dhe të përpunonim itinerarin që kishin marrë të dyshuarit“.

Leave a Reply