Përleshje me armë në Portland

Dy grupet rivale të së djathtës dhe së majtës ekstreme nxjerrin armët

Protesta e së djathtës në Portland arriti kulmin kur demonstruesit antifashistë iu përgjigjën zjarrit me zjarr në një rrugë në qendër të qytetit. Byroja e policisë në Portland konfirmoi se një burrë ishte arrestuar si autor i nisjes së përleshjes me armë.

Përplasja erdhi pasi rreth 200 anëtarë të grupeve të ekstremit të djathtë organizuan një tubim të quajtur si “vera e dashurisë”.

Ata mbanin ne duar pistoleta ishin të armatosur edhe me shkopinj, shkopinj bejsbolli dhe shishe me lëndë kimike.

Shefi i policisë Chuck Lovell tha se oficerët nuk kishin ndërmend të ndërhynin për të ndarë grupet rivale, por ndërhyrja ishte e domosdoshme.

Që nga viti i kaluar Portland është bërë arenë për përplasjet mes ekstremistëve politikë.

Këto përleshje erdhën në përvjetorin e një përplasjeje tjetër mes turmave të krahut të djathtë dhe të majtë në qendër të qytetit Portland, që pasuan vrasjen e George Floyd, një njeri me ngjyrë nga një oficer policie në Minneapolis.

Leave a Reply