Pesë të dënuar me vdekje për vrasjen e gazetarit Khashoggi

Pese persona jane denuar me vdekje si te perfshire ne vrasjen e gazetarit te njohur saudit Khashoggi.

Vendimi u dha nga gjykata ne Arabine Saudite…

Nga 11 te akuzuar ne total, pese persona do te ekzekutohen nderda 3 te tjere jane denuar me nga 24 vjet burg.

Gazetari qe raportonte per Washington Post te SHBA, u ekzekutua brenda konsullates saudite ne Turqi

Trupi i tij u pre dhe u fut ne qese per tu hedhur ne nje pyll afer konsullates saudite.

Ne mesin e te hetuarve ishte edhe nje keshilltar i larte i kurores mbreterore por nuk pati prova per ta denuar.

Fillimisht mediat e huaja hodhen dyshime se kjo ishte veper e princit Muhamed Bin Salman, 33 vjecari qe kerkoi ti mbyllte gojen gazetarit Khashoggi i cili po publikonte gjithnje e me shume raporte ne Washington Post mbi kuroren saudite.

Megjitahte vete Salman i hodhi poshte keto akuza dhe gjeti mbeshtetjen edhe te Mbretit saudit.

Leave a Reply