Projeksionet: Macron rizgjidhet president i Francës

Qendrat e votimit janë mbyllur në zgjedhjet presidenciale në Francë.

Sipas projeksioneve, Emmanuel Macron, i cili ishte favorit, ka siguruar një mandat të dytë, me 58 % të votave. Kandidatja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen ka marrë 42 % të votave.

Macron, 44 vjeç, pritet të bëhet presidenti i parë francez që do të rizgjidhet në 20 vjet.

Le Pen, 53 vjeç, kandidon për presidencën për herë të tretë; ajo humbi ndaj Macron në 2017. Ai mori 66% të votave atëherë dhe rezultati i saj është një fitim i paprecedentë për të djathtën ekstreme.

Leave a Reply