Rrëzohet avioni në Kazakistan, 14 të vdekur dhe 60 të plagosur

Të paktën 14 persona kanë humbur jetën dhe 60 të tjerë janë plagosur pasi një avione me 98 persona në bord u rrëzua në Kazakistan.

Sipas zyrtarëve të aeroportit,  avioni i kompanisë “Bek Air” u ul menjëherë pasi nisjes nga aeroporti në Almaty duke u përplasur në një ndërtesë.

Fluturimi Z92100 ishte në një rrugë nga Almaty, qyteti më i madh i Kazakistanit, për në kryeqytetin Nur-Sultan.

Aeroporti i Almaty tha se kishte 93 pasagjerë dhe pesë ekuipazh në bordin e avionëve Fokker 100. Një listë e plotë e pasagjerëve të publikuar nga ministria e Brendshme e Kazakistanit tha se kishte 85 të rritur, pesë fëmijë dhe tre foshnje.

Leave a Reply