Rrëzohet helikopteri në Britani, vdes piloti

Një pilot ka humbur jetën pasi një helikopter Spitfire u rrëzua në një fushë afër një stacioni të Royal Air Force në Lincolnshire në Britani.

“Me pikëllim të madh duhet të konfirmojmë vdekjen e një piloti të RAF në një aksident tragjik pranë RAF Coningsby sot.

Familja e pilotit është informuar dhe kërkojmë që të respektohet privatësia e tyre në këtë moment të vështirë”, shkruhet në deklaratën e kompanisë ajrore RAF.

Princi dhe Princesha e Uellsit ishin në mesin e shumë atyre që i kanë bërë homazhe pilotit, emri i të cilit ende nuk është bërë i ditur, shkruan BBC.

Aeroplani i epokës së Luftës së Dytë Botërore i përkiste Fluturimit Përkujtimor të Betejës së Britanisë me bazë në RAF Coningsby, tha RAF. Autoritetet po punojnë për zbardhjen e rrethanave të rrëzimit të helikopterit.

Leave a Reply