Rrjeti i drogës ishte prej kohësh në trafik. Anëtarët, edhe grabitës vilash

Shtatë persona kanë përfunduar në pranga gjatë një operacioni të antidrogës në Rimini të Italisë, të dyshuar si pjesëtarë të një organizate ndërkombëtare të trafikut të narkotikëve.

Operacioni i koduar “Free Flight” është fryt i bashkëpunimit të karabinierëve të Riminit, atyre të Brindizit dhe policisë shqiptare, shkruajnë mediat italiane.

Sipas hetuesve, grupi i goditur nga operacioni në fjalë importonte në Itali nga Shqipëria sasi të mëdha drogash të tipit marijuanë, të cilat ishin të destinuara për tregun italian.

Hetimet u koordinuan nga Drejtoria Rajonale e Antimafias së Bolonjës dhe Prokuroria e Riminit; në kuadër të tyre u sekustruan edhe 3 kuintalë e gjysmë hashash.

Lëndët narkotike transportoheshin drejt vendit fqinj, mes të tjerash edhe me avion, nga zona e Pishporos në Vlorë, e kishin për destinacion të gjithë rivierën e Romanjës.

Ndërkohë, bashkëpunimi me Drejtorinë Qendrore të Shërbimeve të Antidrogës ka sjellë edhe identifikimin e elementëve shqiptarë e italianë të fushës së krimit, që nuk janë të përfshirë vetëm në trafikun e drogës, por edhe në grabitjet e vilave e apartamenteve.

Përpos 7 të ndaluarve në Brindizi dhe dy të arrestuarve në flagrancë gjatë një vjedhjeje, hetimet kanë lejuar të përvijohet edhe struktura e aktivitetit kriminal, të drejtuar nga piloti shqiptar Vilson Lamaj, njeriu që kontaktonte sa me kultivuesit në Shqipëri, aq edhe me blerësin në Itali. E përpos kësaj, ai kujdesej edhe për pagesat e transportit.

Biznesi i paligjshëm po shkonte aq mirë, sa anëtarët e grupit, ku bënin pjesë ndër të tjerë edhe kushërinjtë Elizer dhe Xhesian Hametaj, përveç frekuentimit të rregullt të eksporteve të luksit e klubeve të natës, kishin mundur të blinin edhe një avion të ri më të madh e më të fuqishëm.

Leave a Reply