Rusia: Parandaluam tentativën ukrainase për të rrëmbyer një avion bombardues

Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) pretendon se parandaloi një përpjekje të Ukrainës për të organizuar rrëmbimin e një bombarduesi strategjik rus Tu-22M3 dhe për ta marrë atë në Ukrainë.

“Shërbimet e inteligjencës ukrainase synonin të rekrutonin një pilot të Forcave Ajrore Ruse në këmbim të kompensimit monetar dhe dhënies së shtetësisë italiane për ta bindur atë të fluturonte dhe të ulte një aeroplan transportues raketash në Ukrainë,” tha FSB, pasardhësi kryesor, në faqen e saj të internetit të KGB-së sovjetike.

“Gjatë operacionit, Rusia mori informacione që ndihmuan forcat e saj të godasin aeroportin e Ozerne në veriperëndim të Ukrainës”, shtoi FSB në deklaratën e saj.

Është e paqartë se kur ka ndodhur operacioni, si dhe sulmet e supozuara në aeroportin Ozerne në Zhytomyr, Ukrainë.

Alarmet për sulm ajror janë lëshuar në rajonin Zhytomyr në orët e para të ditës së sotme. Sipas informacioneve jozyrtare në mediat sociale, përfshirë platformën Telegram, e përdorur gjerësisht nga zyrtarë politikë dhe ushtarakë në të dy vendet për të transmetuar informacione, shpërthime ndodhën në Zhytomyr.

Nga ana tjetër, nuk ka ende një reagim nga Ukraina lidhur me këto pretendime të Rusisë.

Leave a Reply