Sëmundja misterioze prek diplomatët amerikanë

20 persona me simptoma të “Sindromës Havana” në Vjenë

Qeveria amerikane është vënë në alarm pas raportimit të një serie incidentesh shëndetësore në kryeqytetin austriak Vjenë që ka përfshirë diplomatët e saj dhe staf të administratës.

Më shumë se 20 zyrtarë kanë raportuar simptoma të ngjashme me atë që njihet si “Sindroma Havana” një sëmundje misterioze e trurit. Raportimet datojnë që nga janari kur presidenca drejtohet nga Joe Biden.

Kjo sindromë është ende e pashpjegueshme, por shkencëtarët amerikanë thonë se ka shumë të ngjarë të shkaktohet nga rrezatimi me mikrovalë. Ajo u identifikua për herë të parë në Kubë në vitet 2016 – 2017.

Në atë kohë diplomatë amerikanë dhe kanadezë në Havana u ankuan për marrje mendsh, humbja të ekuilibrit, humbja të dëgjimit dhe ankth. Uashingtoni akuzoi Kubën për kryerjen e “sulmeve zanore”, të cilat ajo i mohoi me forcë duke bërë që incidenti të rritë tensionin mes dy vendeve.

Një studim akademik amerikan i vitit 2019 zbuloi “anomali të trurit” në diplomatët që ishin sëmurë, por Kuba e hodhi poshtë raportin. Rastet e Vjenës dolën në dritë në revistën New Yorker të premten dhe u konfirmuan më vonë nga Departamenti Amerikan i Shtetit që  tha se ishte “duke hetuar me prioritet”.

Rueters citon një deklaratë të Ministrisë së Jashtme austriake që tha se ajo ishte “duke punuar me autoritetet amerikane për zbardhjen e incidentit”. Vjena konsiderohej si një pikë e nxehtë e spiunazhit, veçanërisht gjatë Luftës së Ftohtë.

Shtetet e Bashkuara kanë një prani të madhe diplomatike atje. Në Vjenë po mbahen edhe bisedimet midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara për marrëveshjen bërthamore të 2015-ës.

Leave a Reply