Sërish dridhet Greqia

Një tërmet i forte ka goditur Greqinë. Mësohet se epiqendra ka qene në zonën detare 426 km në jug të Athinës, në një thellësi prej 8 km. Lëkundjet sizmike janë ndjerë pothuajse në të gjithë ishullin e Kretës,  çka ka bere qe banoret dhe turistet e shumte te përfshihen nga paniku. Fatmirësisht nuk raportohen viktima. Sipas specialistëve, tërmeti është shkaktuar si pasojë e lëvizjeve të pllakave tektonike mes Afrikës dhe Europës. Sizmologët theksojnë se kjo lëkundje nuk ka ngjashmëri me tërmetet që goditën ishullin Kos, një prej të cilëve me magnitudë 6.4 ballë, që shkaktoi vdekjen e dy personave dhe plagosjen e rreth 100 të tjerëve.

Leave a Reply