SHBA nxjerr pamjet e sulmeve ndaj rafinerive të naftës në Arabi

Shtetet e Bashkuara kanë lëshuar imazhe satelitore dhe cituan inteligjencën për të mbështetur pretendimin e tyre se Irani fshihet pas sulmeve ndaj objekteve të naftës saudite.

Irani mohon përfshirjen në sulmet ajrore të së shtunës, të cilat u pretenduan se u ndërmorrën nga rebelët Houthi të mbështetur nga Irani.

Por zyrtarët e paidentifikuar amerikanë që citojnë mediat ndërkombëtare thonë se drejtimi dhe shtrirja e sulmeve hedh dyshime në përfshirjen e Houthi.

Incidenti ka ulur furnizimet globale të naftës me 5% dhe çmimet janë rritur.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo fajësoi Iranin në fundjavë, duke bërë që Teherani të akuzojë SHBA për mashtrim.

Duke bërë një cicërimë të Dielën, Presidenti Donald Trump nuk ndaloi të akuzonte drejtpërdrejt Iranin, ndërsa sugjeroi veprim të mundshëm ushtarak pasi të njihet me ngjarjen.

Leave a Reply