Shpërthimi i vullkanit në Zelandën e Re, shkon në 5 numri i viktimave

Ka shkuar në 5 numri i viktimave si pasojë e shpërthimit të vullkanit në Zelandën e Re, ndërsa dhjetëra të tjerë janë të plagosur dhe ende të zhdukur pasi autoritetet thonë se është shumë e rrezikshme të kërkosh për të mbijetuarit.

Whakaari i njohur gjithashtu si Ishulli i Bardhë, i vendosur 48 km larg ishullit të Veriut të Zelandës së Re, shpërtheu rreth orës 2.11 pas orës lokale të hënën.

Një grup turistësh kishin qenë thellë brenda kraterit vetëm pak çaste përpara shpërthimit ndërsa të tjerët me një varkë në ishull.

Besohet se më pak se 50 njerëz ishin në ishull në kohën e shpërthimit dhe 23 janë evakuuar.

Leave a Reply