Stuhia “Alberto” sjell shira të dendur në Teksas dhe Meksikë, humbin jetën tre persona

Stuhia tropikale Alberto, në brendësi të Meksikës verilindore, ka sjellë shira të dendur   duke lënë të paktën tre të vdekur.

Alberto kishte nxitur paralajmërime për stuhi tropikale që mbulonin pjesën më të madhe të bregdetit perëndimor të Gjirit të Meksikës nga Teksasi në Veracruz. Stuhia arriti në tokë me erëra maksimale të qëndrueshme prej 45 mph (75 kmh).

Shkollat ​​u mbyllën në të gjithë shtetin Tamaulipas ku Alberto doli në breg dhe do të ishte deri të premten. Strehimoret u përgatitën në të gjithë shtetin për të pritur banorët që përpiqeshin të shpëtonin nga uji i lartë.

Alberto kishte vërshuar drejt Meksikës verilindore si stuhia e parë e emërtuar e sezonit, duke sjellë shira të dendur. Por stuhia solli gjithashtu shpresë në një rajon që vuante nga një thatësirë ​​e zgjatur dhe e rëndë.

Autoritetet meksikane minimizuan rrezikun e paraqitur nga Alberto dhe në vend të kësaj i mbështetën shpresat e tyre në aftësinë e tij për të lehtësuar nevojat e rajonit të djegur për ujë.

“Shpejtësia (era) nuk është e tillë që ta konsiderojë atë një rrezik,” tha sekretari shtetëror i Burimeve Hidrologjike Tamaulipas, Raul Quiroga Alvarez gjatë një konference për shtyp të mërkurën vonë.

Në vend të kësaj, ai sugjeroi që njerëzit ta përshëndesnin Alberton me gëzim duke thënë se kjo është ajo çka ata kanë pritur për 8 vite.

Por në shtetin aty pranë Nuevo Leon, autoritetet e mbrojtjes civile raportuan tre vdekje të lidhura me shirat e Albertos. Ata thanë se një burrë vdiq në lumin La Silla në qytetin e Monterrey, kryeqyteti i shtetit, dhe se dy të mitur vdiqën nga goditjet elektrike në komunën e Allende. Mediat lokale raportojnë se të miturit po lëviznin me biçikletë në shi.

Guvernatori i Nuevo Leon Samuel Garcia shkroi në llogarinë e tij në platformën e mediave sociale X se shërbimet e metrosë dhe transportit publik do të pezullohen në Monterrey nga e mërkura mbrëma deri në mesditën e së enjtes kur Alberto të ketë kaluar.

Alberto po sillte shira dhe përmbytje edhe në brigjet e Teksasit.

Shërbimi Kombëtar i Motit i SHBA tha se rreziku kryesor për pjesën jugore bregdetare të Teksasit është përmbytja nga shiu i tepërt.

Zonat përgjatë bregut të Teksasit po shihnin disa përmbytje të rrugëve dhe rryma të rrezikshme rrëshqitëse të mërkurën, dhe rrjedhjet ujore u vunë re në det të hapur.

Në Meksikë, banorët shprehën shpresën që Alberto të sillte shi.

Leave a Reply