Stuhitë shkaktojnë dëme të shumta në SHBA, 400 mijë konsumatorë pa energji elektrike

Mbi 400,000 konsumatorë janë pa energji në SHBA, pasi stuhitë sollën shi, borë, përmbytje dhe erëra të forta.

Lumenjtë e tejmbushur dhe rrëshqitjet e baltës tronditën Kaliforninë, ku 40 nga 58 qarqet e shtetit ishin në gjendje të jashtëzakonshme.

Stuhia që përfshiu veri-lindjen solli dëborë, rrëzoi linjat e energjisë elektrike dhe rrëzoi pemë, njëra prej të cilave pothuajse rrafshoi një makinë të parkuar dhe kishte erëra të regjistruara mbi 40 mph (64 km/h). Qindra shkolla dhe biznese në rajon u mbyllën.
Shteti i Nju Jorkut dhe disa qarqe në Nju Xhersi shpallën gjendje të jashtëzakonshme.

Në Derry, New Hampshire, një fëmijë u bllokua nën një pemë të mbuluar me borë të rrëzuar nga erërat e forta, tha Departamenti i Zjarrfikësve të Derry në një postim në Facebook. “16 zjarrfikës dhe tre policë punuan për 19 minuta për të çliruar fëmijën nga poshtë pemës”, tha departamenti.

Në bregun perëndimor, ku një seri stuhish kanë goditur Kaliforninë që nga fillimi i vitit, tokat kanë krijuar kushte të rrezikshme për banorët. Një rrëshqitje dheu në qarkun Placer shkaktoi dëme të rënda në një shtëpi të zhytur pothuajse në baltë, sipas departamentit lokal të zjarrfikësve.

Në San Francisko, një nga linjat më të mëdha të transportit publik të qytetit pësoi vonesa të gjera, tha një zëdhënës për CNN.

Kalifornia po përjeton lumin e saj të njëmbëdhjetë ‘atmosferik’ që nga dhjetori. Të martën lumenjtë ishin vërshuar dhe disa rrugë ishin të pakalueshme. Erërat e forta rrënuan gjithashtu shtetin. Gati 15 milionë njerëz ishin nën një paralajmërim për erëra të forta të martën pasi erërat me forcë uragani në qarqe të shumta tejkaluan shpejtësinë 90 mph, raportoi CNN.

Kalifornianët të mërkurën mund të presin një lehtësim të lehtë, por nuk do të zgjasë shumë, paralajmëroi Shërbimi Kombëtar i Motit.

Leave a Reply