Trazira në Paris, përleshje mes policisë dhe protestuesve

Një situatë kaosi ka përfshirë Parisin. Pikërisht në prag të samitit global të klimës, mijëra njerëz protestuan kundër masave të qeverisë franceze, të cilët kishin ndaluar tubimet e njerëzve në sheshet kryesore të Parisit.

Autoritetet e morën këtë masë në kuadër të ruajtjes së sigurisë maksimale në vend, por protestuesit i cilësuan si shtypje të të drejtave dhe lirive të tyre.

Qindra palë këpucë që ishin vendosur më herët për të simbolizuar njerëzit, u zëvendësuan me demonstrata që eskaluan në dhunë dhe përleshje me forcat blu.

Policia përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë turmën. Njerëzit teksa protestonin bënin thirrje edhe për aksion për çështjen e ngrohjes globale.

Shumë prej tyre që u perfshin në përleshje kishin veshur maska apo kishin mbuluar fytyrat. Aktivistet mbuluan sheshin e “Place de la Republique”, por sikurse raportojnë mediat vendase, grupet e mëdha të njerëzve u shpërndanë pas përleshjeve me policinë.

Ndërkohë, marshime për sensibilizimin e ngrohjes globale u mbajtën në shumë qendra të botës. Rekordi u thye në Angli ku morën pjesë rreth 50 mijë vetë. Sipas aktivistëve ky është marshimi më i madh i klimës në historinë britanike. Tubimi i Londrës u drejtua nga lideri i opozitës, Jeremy Corbyn.

Po ashtu, 5000 njerëz mbuluan Madridin dhe 20 mijë Romën. Aktivistët kërkuan veprim për të kufizuar rritjen e temperaturës globale e cila deri tani është 1 gradë celcius më lart sesa mesatarja.

Gjithashtu në Berlin rreth 10 mijë protestues i bënë thirrje liderëve botërorë për të marrë masa konkrete. Në Sidnej, pankartat lexonin “Nuk ka asnjë planet B ku ne mund të shkojmë” dhe “kërkojmë solidaritet në një shkallë globale”.

Leave a Reply