Vazhdon seanca gjyqësore ndaj Thaçit dhe të tjerëve

Në Dhomat e Specializuara në Hagë është duke vazhduar procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit.

Ish-krerët e UÇK-së akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Krimet dyshohet se janë kryer nga marsi i vitit 1998 deri në shtator 1999, në disa lokacione të Kosovës, por edhe në Kukës dhe Cahan të Shqipërisë.

Të gjithë të akuzuarit janë deklaruar të pafajshëm për të gjitha pikat e aktakuzës.

Deri tani deklaratat e dëshmitarëve të prokurorisë kanë qenë të mbyllura për publikun.

Leave a Reply