Zelensky denoncon terrorin rus në OKB

Ambasadorja e SHBA-së në OKB ka deklaruar se Rusia përdor strategji frikacake dhe çnjerëzore ndaj Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë për krime kundër njerëzimit pasi një breshëri e re raketore shkaktoi ndërprerje të energjisë elektrike në të gjithë Ukrainën.

Ai i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se terrori rus ka detyruar miliona njerëz të qëndrojnë pa energji, pa ujë dhe në të ftohtë nën zero. Presidenti ukrainas kërkoi që Këshillit të Sigurimit të OKB-së të ndërmarrë masa ekstreme ndaj Kremlinit.

 “Ne presim një reagim shumë të fortë të botës ndaj terrorit rus. Duam  përgjigjen e miqve tanë, jo vetëm si vëzhgues, por një reagim nga të gjithë ata që e njohin vërtet Kartën e OKB-së. Ne nuk mund të jemi peng i një terroristi ndërkombëtar.  Ne kemi nevojë për vendimet tuaja”, ka thënë Zelensky.

Më shumë se dy të tretat e kryeqytetit ukrainas janë ende pa energji dhe ujë të pijshëm, një ditë pasi sulmet me raketa ruse shkaktuan terr të në të gjithë Kievin. Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield,  ka bërë të ditur se presidenti rus Vladimir Putin po i përdor sulmet në infrastrukturën energjetike për të shkaktuar vuajtje në masë.

“Duke luftuar në fushën e betejës, Moska tani po miraton një strategji frikacake dhe çnjerëzore që ndëshkon burrat, gratë dhe fëmijët ukrainas”, tha ajo. Betejat vazhdojnë në Ukrainën lindore , ku Rusia po shtyn një ofensivë përgjatë vijës së frontit në perëndim të qytetit të Donetsk.  Forcat ruse bombarduan disa qytete dhe përdorën predha ndaj ushtrisë së  Ukrainës.

Një sistem i mbrojtjes që Gjermania i ofroi Polonisë do t’i dhurohet edhe Ukrainës për ta ndihmuar atë të mbrohet nga sulmet ruse. Gjermania tha në fillim të kësaj jave se i ka ofruar avionë Eurofighter të Varshavës dhe sistemet mbrojtëse Patriot për të ndihmuar në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Polonisë.

Përfaqësuesit nga Rusia dhe Ukraina u takuan në Emiratet e Bashkuara Arabe javën e kaluar por që u bë publike më vonë,  për të diskutuar mundësinë e një shkëmbimi të të burgosurve të luftës, sipas asaj që raporton Reuters. 

Leave a Reply