Zjarri masiv shkakton re të mëdha tymi në qiellin mbi një qytet të Anglisë, raportohet për disa persona të lënduar

Shpërthime të shumta janë raportuar pasi një zjarr i madh shpërtheu në Leamington Spa këtë mëngjes.

Fotografitë tronditëse treguan skena të ngjashme me apokaliptikët, ndërsa togat e mëdha të tymit të zi u panë duke u ngritur për kilometra mbi qytetin Warwickshire të Anglisë.

Disa rrugë kryesore janë mbyllur dhe banorët këshillohen të qëndrojnë brenda pasi shërbimet e urgjencës shkuan në vendngjarje për të luftuar zjarrin.

Bizneset dhe pronarët e shtëpive u thanë të mbanin dyert dhe dritaret e tyre të mbyllura si masë paraprake, pasi një rreze sigurie 100 metra ishte vendosur rreth vendit të ngjarjes, raporton dailymail.

Shërbimet e urgjencës, përfshirë një ambulancë ajrore, kanë zbritur në ndërtesën industriale në Juno Drive, e cila strehon një numër fabrikash dhe një laborator.

Shkaku i zjarrit nuk është bërë ende publik. Video pamjet nga zona treguan tym të zi ndërsa shpërthimet e forta mund të dëgjohen duke u larguar në distancë mbi Gurdwara Sahib të qytetit në qendër të Leamington Spa.

Dëshmitarët okularë po raportojnë se disa njerëz janë lënduar pasi ka raporte të pakonfirmuara se tymi është toksik.

Leave a Reply