Basha: Kemi nevojë për lidership që të realizojë kriteret

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se Shqipëria ka nevojë për një lidership që të plotësojë kushtet e Bundestagut dhe te realizojë potencialin e plotë për hapjen e negociatave.

Në një intervistë të dhënë për Euroactiv, Basha tha gjithashtu se I gjithë fokusi i politikës duhet të jetë tek kryerja e detyrave të shtëpisë.

“Vendimi i Këshillit Europian nuk është ai që dëshironim dhe shpresonim. Tani e gjithë energjia dhe fokusi ynë duhet të jetë tek kryerja e detyrave të shtëpisë.  Gjermania ka shtruar 9 kushte që përbëjnë udhërrëfyesin për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Ne duhet gjithashtu të luftojmë me efektivitet krimin dhe korrupsionin dhe të krijojmë mundësi për qytetarët tanë, që do të ndihmojë për të reduktuar emigracionin. Unë kam besim se vendi im e ka potencialin për të përmbushur këto kritere. Tani kemi nevojë për lidershipin që do ta realizojë potencialin e plotë të Shqipërisë.”

Leave a Reply