Britania bën gati nëndetëset për të sulmuar Sirinë

Kryeministrja May është e vendosur t’i mos i marr parasysh thirrjet për votimin e deputetëve në lidhje me një ndërhyrje ushtarake në Siri. Kryeministrja britanike ka mbledhur ministrat në Londër për të kërkuar mbështetjen e tyre për t’iu bashkuar një sulmi të udhëhequr nga Amerika brenda ditësh.

Ajo deklaroi se përdorimi i armëve kimike nuk guxon të mos sfidohet dhe se “të gjitha idikacionet” çojnë në atë se forcat e Bashar Al-Assadit qëndrojnë prapa sulmeve kimike. Raportohet se udhëheqësit ushtarakë kanë urdhëruar nëndetëset britanike të pajisura me raketa Tomahawk që të jenë të gatshme për sulm.

Leave a Reply