Formula 1, Çmimi i Singaporit në shënjestrën e “Ferrari”

Sebastian Vettel rikthehet në pole position pas gati dy vjetësh. Këtë të shtunë ka qenë ai më i shpejti në provat zyrtare të Singaporit, duke i dhuruar skuderisë së tij, “Ferrari”, një ditë për t’u mbajtur mend.

Gjermani ka bërë që kokëkuqja e tij të fluturojë, duke e ndalur kronometrin në kohën 1 minutë, 43 sekonda dhe 885 të mijëtat, duke lënë pas Daniel Riccairdo me “Red Bull”, që ka kapur një kohë rreth gjysmë sekond më të ngadaltë.

Në linjën e dytë të startit gjendet një tjetër kombinim “Ferrari”-“Red Bull”. Kimi Raikkonen ka regjistruar kohën e tretë më të shpejtë, ndërsa vendi i katërt ka qenë për rusin Danil Kvyat.

Kanë befasuar ndërkohë makinat “Mercedes” me paraqitjen e tyre të dobët. Të dyja makinat e argjendta ndodhen në linjën e tretë, me Hamilton në vendin e pestë dhe Nico Rosberg në të gjashtin.

Kishte rreth tre vjet që makinat e skuderisë “Ferrari” nuk arrinin të paraqiteshin kaq mirë në provat zyrtare të një Çmimi të Madh, kështu siç bënë në Marina Bay.

Rezultati i këtyre provave zyrtare konfirmon edhe një herë spektaklin që parashikohet në këtë Çmim të Madh të Singaporit, që do të zhvillohet të dielën në orën 13:50 e që do të transmetohet drejtpërdrejtë në Top Channel.

Leave a Reply