Gabojnë skuadrat kryesuese

Borusia e Dortmundit shfrytëzon hapin fals te Bajernit dhe duke fituar ne Volfsburg i afrohet me 5 pike kryesueseve te Bundesliges. E ka nisur mjaft furishëm ndeshjen skuadra e Tuchel kundër Ujqërve, teksa dy here brenda nje minute ka tronditur traversën dhe shtyllën e portës se Benaljos. Por eshte dashur minuta e 32 qe Rojs te kaloje verdhezinjte ne avantazh. Ne minute e fundit te ndeshjes Volfsburg ka fituar nje penallti qe u kthye ne gol nga Rodrigez por kush mendoi se gjithçka u mbyll ketu, u gabua. Dortmundi ne minute e 3 shtese gjen serish avantazhin me Kagaven dhe rrëmben tre piket nga Volfsburgu. Ne Spanje, Barcelona gabon ne Valencia dhe ndalet ne barazim 1-1. Ne nje ndeshje qe duhet ta kishin kryesuar thelle qe ne pjesen e pare per shkak te rasteve pa fund, katalanasit kaluan ne avantazh ne minute e 57 me Suarez por vetëm pak minuta para se te mbyllet ndeshja Valencia gjen golin e barazimit. Ne minute e 85 mbrojtja e verdhekuqve kapet ne befasi dhe Santi Mina barazon shifrat. Perfitues te ketij barazimi eshte Atletiko e vendit te dyte qe pas fitores ne fushen e Granadas eshte vetem dy pike larg Barces. Chelsi nuk gjen paqe dhe vijon te mos arrije te shenoje dot madje edhe ne fushen e tij. Kete here ata qe kane perfituar ishin lojtaret e Bournemauth te cilet kane arritur te largohen me pike te plota nga kryeqyteti britanik. Per me shume se 80 minuta blute e Murinjos nuk arritën te gjejnë rrugen e rrjetes dhe atehere kur u duk se ndeshja do te mbyllej ne barazim miqte gjeten golin. Pas nje rrëmuje ne zone londinezet nuk arriten te largojne dot topin qe mbërrin tek koka e Marrej, i cili e çon ne rrjete. Pas 15 javësh Chelesi eshte ne vendin e 15 me vetem 14 pike. Ne Itali, Interi i falet Adem Ljajicit. Serbi ishte protagonist i fitores ne Milano ndaj Xhenovas me golin e shënuar me goditje dënimi. Ne minute e 59 ka goditur nje top pa shume pretendime diagonal me porten e miqve por ai ka pushuar vetem ne rrjete pa u prekur nga askush. Miqte nuk kane arritur qe te gjejne golin e barazimit dhe Interi ka marre tre pike duke u ngjitur ne kuoten 33 te tilla. / Vizion Plus