Gaza: Rritet numri i viktimave nga sulmet izraelite

Numri i palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite në Gaza është rritur në 493, tha Ministria e Shëndetësisë në Gaza të hënën mes luftimeve të vazhdueshme.

Ai tha gjithashtu se numri i personave të lënduar u rrit në 2.751.

Ministria e Brendshme në Gaza tha se ushtria izraelite ka “intensifikuar agresionin e saj” në Gaza.

Ministria konfirmoi në një deklaratë se objektivat izraelitë në Gaza ishin ndërtesat e banimit dhe objektet publike duke përfshirë xhamitë.

Ushtria izraelite, nga ana e saj, konfirmoi se kishte goditur mbi 500 objektiva gjatë natës në Gaza, për të cilat ata pretenduan se ishin objektiva që u përkisnin grupeve të Hamasit dhe Xhihadit Islamik.

Grupi i rezistencës me bazë në Gaza, Hamasi, nisi operacionin Al-Aksa Flood kundër Izraelit herët të shtunën, duke lëshuar një breshëri raketash. Ai tha se sulmi i befasishëm ishte në përgjigje të sulmit ndaj Xhamisë Al-Aksa në Jerusalemin Lindor të pushtuar dhe rritjes së dhunës së kolonëve.

Leave a Reply