Gjermania ul taksën e gazit natyror për të ndihmuar qytetarët

Scholz tha se ulja e taksës për blerjet e gazit ishte një çështje drejtësie për të siguruar që vendi të mbetet i bashkuar gjatë kësaj krize.

 

Gjermania do të ulë përkohësisht taksat për gazin natyror për të lehtësuar presionet ndaj klientëve mes çmimeve të larta të energjisë.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se qeveria e tij kishte vendosur të ulë taksën e vlerës së shtuar për gazin nga 19% për qind në 7 për qind deri në fund të marsit të vitit 2024, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Scholz e bëri njoftimin në një konferencë shtypi në Berlin, një ditë pasi u prit me protesta armiqësore pranë kryeqytetit.

“Rritja e çmimeve të gazit është një barrë e madhe për shumë qytetarë,” tha Scholz, duke shtuar se masat e mëtejshme do të njoftohen në javët e ardhshme.

Përveç rritjes së çmimeve të shitjes me shumicë për gazin natyror të shkaktuar nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, konsumatorët gjermanë do të duhet të paguajnë një shtesë të re për të mbështetur kompanitë e energjisë që përpiqen të gjejnë furnizime të reja në tregun global.

Rusia ka reduktuar flukset e gazit natyror në Gjermani dhe vende të tjera evropiane dhe ka frikë për më shumë shkurtime pasi moti bëhet më i ftohtë dhe kërkesa rritet.

Çmimet e larta që rezultojnë janë duke nxitur inflacionin, duke gërryer fuqinë shpenzuese të njerëzve dhe duke rritur mundësinë e një recesioni.

Scholz tha se ulja e taksës për blerjet e gazit ishte një çështje drejtësie për të siguruar që vendi të mbetet i bashkuar gjatë kësaj krize.

 

Leave a Reply