Koreja e Veriut hedh dy raketa balistike në bregun lindor

Ushtria e Koresë së Jugut thotë se Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike në bregun lindor. Kryeministri Japonez, Yoshihide Suga e ka quajtur nisjen “skandaloze”, duke thënë se kërcënon paqen dhe sigurinë në rajon.

Ky është testi i dytë i armëve i Koresë së Veriut ditët e fundit, pas lëshimit të një rakete të re lundrimi me rreze të gjatë veprimi. Raketat me rreze të shkurtër të së mërkurës fluturuan rreth 800 km, në një lartësi maksimale prej 60 km.

Sipas Shefave të Përgjithshëm të Shtabit të Koresë së Jugut, ata u nisën nga zonat qendrore të brendshme të Koresë së Veriut dhe fluturuan në lindje drejt Detit të Japonisë, i njohur gjithashtu si Deti Lindor. Ajo tha se ushtria e saj po mbante një qëndrim gatishmërie të plotë në bashkëpunim të ngushtë me SHBA.

Nga ana tjetër, SHBA tha se lëshimet nuk përbëjnë një kërcënim të menjëhershëm për “personelin ose territorin amerikan, ose aleatët tanë”. Testet e raketave bien ndesh me rezolutat e Kombeve të Bashkuara të krijuara për të frenuar aktivitetet bërthamore të Veriut.

Ato mund të mbajnë kokë bërthamore ose konvencionale dhe klasifikohen sipas asaj se sa larg mund të udhëtojnë më e largëta prej të cilave është një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM).

Koreja e Veriut në të kaluarën ka testuar ICBM-të që thuhet se janë të afta të arrijnë pothuajse në të gjithë Evropën Perëndimore dhe rreth gjysmën e kontinentit amerikan. Ekspertët thonë se raketa e lundrimit mund të mbajë një pjesë bërthamore.

Këshilli i Sigurimit i OKB -së nuk e ndalon testimin e raketave lundruese. Por ajo konsideron se raketat balistike janë më kërcënuese sepse ato mund të mbajnë ngarkesa më të mëdha dhe më të fuqishme, të kenë një distancë shumë më të gjatë dhe mund të udhëtojnë më shpejt.

Koreja e Veriut po përballet me mungesë ushqimi dhe një krizë të rëndë ekonomike, duke shkaktuar pyetje se si është ende në gjendje të zhvillojë armë. Pas më shumë se 1 viti izolim, vendi ndërpreu shumicën e tregtisë me aleatin e saj më të ngushtë Kinën për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Ministri i Jashtëm i Kinës do të nisë bisedime me homologun e tij të Koresë së Jugut në Seoul të Mërkurën.

Në mars të këtij viti, Pyongyang testoi raketat balistike, të cilat shkaktuan një qortim të fortë nga SHBA, Japonia dhe Koreja e Jugut. Dhe muajin e kaluar agjencia atomike e OKB-së tha se Koreja e Veriut duket se ka rifilluar një reaktor i cili mund të prodhojë plutonium, që ka veti radioaktive dhe përdoret për të përftuar energji bërthamore dhe e quan atë një zhvillim “thellësisht shqetësues”.

Leave a Reply