Kosovë, shtohen aksidentet si pasojë e reshjeve të shiut

Kushtet e rënda atmosferike, si pasojë e reshjeve të shiut, kanë rritur ndjeshëm numrin e aksidenteve rrugore që kanë ndodhur në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit.

Në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë, në orën 7:20, një makinë është përplasur me një motoçikletë, e për pasojë ka mbetur i vdekur drejtuesi i kësaj të fundit.

Një tjetër aksident ka ndodhur në autostradën “Ibrahim Rugova”, pranë  fshatit Bellanicë të Malishevës, ku rreth orës 9:00, një makinë me targa të Shqipërisë është përmbysur. Si pasojë e këtij aksidenti janë dëmtuar dy persona.

Të aksidentuarit janë dërguar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës për trajtim. Aksidenti ka ndodhur pasi lëvizja e makinës nuk është përshtatur me kushtet e rrugës.

Të dyja rastet u konfirmuan për Top Channel nga zyrtari për informim i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha.

Ndërsa rreth orës 13:00, një tjetër aksident ka ndodhur në rrugën Miloshevë-Mazgit.

Zëdhënësja në Policinë e Kosovës, Florie Ahmeti tha për Top Channel se, aksidenti ka ndodhur pasi drejtuesi i makinës Audi ka humbur kontrollin, duke mos iu përshtatur kushteve rrugore, e për pasojë janë dëmtuar 4 persona. Një prej të dëmtuarve, sipas Ahmetit është në gjendje më të rëndë shëndetësore.

Gjatë 24 orëve të fundit, sipas Instituti Hidrometeorologjik të Kosovës, sasia e reshjeve që kanë rënë në Prishtinë ka qenë 9 mm, në Pejë 18 mm, në Mitrovicë 8 mm, në Ferizaj 12 mm dhe në Gjilan 27 mm.

Leave a Reply