Mbyllje dramatike e Premier League, Chelsea e Liverpool shkojnë në Champions

Në Premier League ishte dita e kurorëzimit të Man. City si kampion i Anglisë ku në “Etihad” u zhvillua ceremonia e dhënies së trofeut për Guardiolën dhe skuadrën fituese të sezonit por vëmendja ishte padyshim diku tjetër. Në ndeshjet e tjera luhej për një vend në Champions League dhe Chelsea arrin të kualifikohet me shumë fat, me humbje dhe duhet t’i falet Tottenham.

Sergio Ramos nuk do të shkojë në Lojërat Olimpike të Tokyos
Në ndeshjen e tyre, skuadra e Tuchel u mund 2-1 nga Aston Villa dhe ekipi që ishte më pranë, Leicester duhej të fitonte por ja nuk e arriti sepse në duelin direkt me Tottenham, u mund 2-3 në një sfidë shumë emocionuese. Vardy me shokë udhëhiqnin 2-1 ndaj Spursave por në pjesën e dytë gjithçka u përmbys nga miqtë me rezultatin 2-4, që ne fakt vetëm me fitore konfirmoheshin në Europë edhe pse në Conference League.

Liverpoolit i mjaftonte fitorja që të mos varej nga të tjerët dhe e arriti në ndeshjen e fundit ndaj Crystal Palace me rezultatin e pastër 2-0. Një arritje e mundimshme por e madhe për të kuqtë që kanë patur shumë probleme këtë sezon.

Skuadra tjetër që siguron Europën është West Ham me fitoren 3-0 ndaj Southampton teksa mbetet jashtë Arsenali pavarësisht suksesit 2-0 ndaj Brighton. Man. United e mbylli me fitore sezonin teksa mposhti 2-1 Wolves në transfertë ndërkohë që kampionët e Man. City shkatërruan Everton me fitoren e thellë 5-0.

Leave a Reply