Përfitimet e çajit me xhenxhefil

Xhenxhefili është një super ushqim që ka një aromë dhe shije specifike. Përmban antioksidantë, vitamina, minerale dhe vajra esencial që ndihmojë trupin, mendjen dhe shpirtin.

Vajrat dhe mineralet që janë në përbërje të xhenxhefilit kanë efekte anti virusale, anti bakteriale, anti parazitore.

Një nga mënyrat më të mira për të konsumuar xhenxhefilin është të përdoret në çaj, çaj i cili ofron shumë benefite shëndetësore që rrit energjinë, lumturinë dhe shëndetin në përgjithësi.

Më poshtë ju sjellim disa përfitime të çajit me xhenxhefil, transmeton Klan Kosova.

Qetëson stomakun

Redukton stresin

Forcon sistemin imunitar

Përmirëson qarkullimin  e gjakut

Qetëson dhimbjet e muskujve

Freskon erën e gojës

Ndihmon në humbjen e peshës

Ndihmon  në parandalimin e sëmundjes së Alzhaimerit

Leave a Reply